Zeki Emocan

Telefon Kaydı

Yurt Dışından Getirdiğiniz Cihazları Kaydedin

Randevu Al

Bu Hizmet Sadece Ankara için verilmektedir.
Diğer İller İçin Randevu Numarasından Bilgi Alabilirsiniz.

Bunları Biliyor Musun?

Sık Sorulan Sorular

IMEI Numarası Nedir ?

Her cep telefonunun da en az bir adet IMEI numarası bulunması gerekir, IMEI numarası cihaza özel bir kimlik numarasıdır. İki cihaz aynı IMEI numarasına sahip olamaz, bu nedenle IMEI numaralarından kayıp veya çalıntı telefonların çok kolay bir şekilde takip edilip bulunmasında yararlanılır.

Cep telefonunun IMEI numarasını öğrenmek için ne yapabilirim ?
Bu sorunun cevabını birkaç farklı yöntemle tarif edeceğiz.

Telefonunuzun arama kısmında numaraları tuşladığınız bölümde *#06# tuşladığınızda otomatik bir şekilde ekranda gözükecektir.

IMEI Öğrenme
IMEI Öğrenme

Arka kapağı açılan ve bataryası çıkarılan cep telefonu modellerinde, bataryanın altında bulunan bilgi etiketinde IMEI numarası yazılıdır.

imei Sorgulama Görselleri
imei Sorgulama Görselleri

Bataryası çıkarılmayan cep telefonu modellerinde IMEI numarası arka kapakta veya sim kartın takıldığı yuvanın üzerinde yazılıdır. Eğer IMEI numaranız sim kart yuvasının üzerinde yazılı ise bu sim kart yuvasının başka bir telefonla karıştırılmamasına dikkat edin.

imei Sorgulama Görselleri
imei Sorgulama Görselleri

Eğer cep telefonunuz Android işletim sistemine sahipse Ayarlar menüsünün içerisinde bulunan Telefon Hakkında sekmesinin içerinde bulunan Durum kısmından IMEI numarasını görebilirsiniz.

imei Sorgulama Görselleri
imei Sorgulama Görselleri
imei Sorgulama Görselleri
imei Sorgulama Görselleri

Eğer cep telefonunuz IOS işletim sistemine sahipse Ayarlar uygulamasını açıp Genel sekmesinin içerisinde bulunan Hakkında kısmının içerisinde IMEI numarasını görebilirsiniz.

IOS Cihazının IMEI numarasını iTunes üzerinden de görebilirsiniz. iTunes’a cihazınız bağlıyken cihazınızı seçip özet sekmesinde iPhone resmin yanında IMEI numaracını görebilirsiniz.

imei Sorgulama Görselleri

Cep Telefonunuzun kutusunun üzerinde bulunan bilgi etiketinde de IMEI numarası yazmaktadır.

imei Sorgulama Görselleri
imei kayıt görselleri

Cep telefonunuzu iade etmek veya garanti kapsamında değiştirmek istediğinizde yukarıda anlatmış olduğumuz IMEI numarası öğrenme yöntemlerinden hepsinde aynı IMEI numarası gözüküyor olmalıdır.

Sim kart takılan tabletlerde de yukarıda yapmış olduğumuz anlatımlar geçerlidir.
Cihaz Klonlama Nedir ?

İki cihazın aynı IMEI numarasına sahip olması durumuna klonlanma denir. Klonlanan cihazlar kullanıma kapatılır. Bu yüzden cihazınızın IMEI numarasını gereksiz yere 3 şahız ve kurumlarla paylaşmayın. Güvenilir olduğuna emin olmadığınız Teknik Servis veya telefon satıcılarına cep telefonunuzu teslim etmeyiniz. Bu konulara dikkat etmenize rağmen cihazınız klonlana bilir. Türkiye de satış yapan firmalardan satın almış olmanız veya yurtdışından aldığınız ve yasal olarak kayıt ettirmiş olduğunuz cihazınızın IMEI numarasının klonlanması durumunda, yasal prosedürlere göre gerekli başvuru ve evrakların beyan edilmesiyle bu cihazlardan belgesi doğru ve geçerli olan cihaz tekrar kullanıma açılır.

Cihaz Kaydı Nedir ?

Yurt dışından satın almış olduğunuz cep telefonu veya sim kart takılan bir tableti Türkiye de bulunan GSM operatörlerine (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom) ait sim kart takıldığında bilgilendirme SMS’i gelir. Gelen SMS’feki IMEI numarasını mutlaka sizin telefonunuzdaki IMEI numarası ile karşılaştırın. Eğer gelen SMS’dekiIMEI numarası ile Cihazınızdaki IMEI numaraları aynı ise en kısa zamanda cihazınızı kayıt altına almak (Cihaz Kayıt veya Telefon Kayıt) için başvurularınızı yapınız, yoksa cihazınız Türkiye de kullanılamaz duruma geçektir.
Gelen SMS de bulunan IMEI numarası ile cihazınızdaki IMEI numaraları birbirinden farklı ise bu cihaz ile ilgili bir şey yapmanıza gerek yoktur. Gelen SMS sim kartınızı daha önce takmış olduğunuz başka bir cihazdan dolayı size gelmiş olabilir.

Is VAT calculated in the price?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.

Do you offer discounts?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.

More questions?

Contact our customer team, we’re here to help.

Contact us